грозде за отглеждане на лозя - преглед

Основен недостатък при често приложение е уплътняването на подорния слой.

Лозата не прави изключение. Времето за стареене при нея варира значително в зависимост от сорта и начина на отглеждане, въпреки че възрастта й на годност се изчислява според биолозите и до стотици години.

През есента - веднага след като е завършил листопадът, но

Доц. д-р инж. Ангел Трифонов, Аграрен университет – Пловдив

Отгрибването на лозите се извършва, след като е преминала опасността от силните мразове, но винаги преди да е започнало набъбването на зимните очи – забавянето на отгрибването може да има лоши последици.

Неделчев (агротехника и ампелография), К. Д. Стоев (физиология на лозата), М. Кондарев (селекция и агротехника).

Това е продиктувано поради опасност от ерозия на почвата и от изискването на техниката, преди всичко от унасяне (изместване) на машинно-тракторните агрегати при работа по хоризонталите.

Клиновете на калемите се оформят по познатия начин, като се стремите те да съвпаднат с разцепите на основата. Кората на присадките трябва да съвпада с тази на подложката, а долната им пъпка трябва да сочи навън. Тук важно е да покриете отново с кора, да фиксирате и да насипете рохкава пръст около основата на лозата. През лятото трябва да почистите росните коренчета, които се образуват около калемите и да откриете леторастите, които са се появили в основата лозя на лозата, за да могат да свикнат с външните условия.

Засаждането на лозите може да се извършва през есента и през пролетта. Установено е, че при есенното засаждане се получава по-висок процент на прихващане и по-силен растеж на лозите през първата година, разказват пред Агрозона специалисти от Института по лозарство и винарство в Плевен.

Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на Агроконсултант – Социална агромрежа, посочване на източника и добавяне на линк към . Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.

Актуално Политика и факти Министерство на земеделието, храните и горите

Така е възможно за три години да се създадат нови рамена, а гроздето да се появи само на едногодишния прираст.

Те могат да обработват и по-дълбоко, и по-плитко, и освен култивиране, с тях се прави още разрохкване, дисковане, брануване.

Когато присаждате на лозовите пръчки, е добре да фиксирате филизите, с които сте работили, на колче, така че да не бъдат нанесени повреди от вятъра или пък животни.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “грозде за отглеждане на лозя - преглед”

Leave a Reply

Gravatar